Karmienie piersią: Przechodząc przez Drogę Mleczną

8 lipca 2023 Gotowanie

Światowy Tydzień Karmienia Piersią obchodzony jest corocznie od 1 do 7 sierpnia. Po raz pierwszy został zapoczątkowany w 1992 roku przez WHO w celu promowania korzyści płynących z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dziecka.

Według UNICEF "niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia, aby osiągnąć optymalny wzrost, rozwój i zdrowie, a następnie, aby zaspokoić ich zmieniające się potrzeby żywieniowe, niemowlęta powinny otrzymywać odpowiednią pod względem odżywczym i bezpieczną żywność uzupełniającą, kontynuując karmienie piersią do dwóch lat lub dłużej".

Dlaczego warto karmić piersią?

Korzyści z karmienia piersią dla dziecka są niezliczone. Jest to najlepsze źródło wszystkich potrzeb żywieniowych dziecka, a nawet zmienia się zgodnie z jego wymaganiami.

Karmienie piersią pomaga również wzmocnić układ odpornościowy i zapobiega krótko- i długoterminowym chorobom, takim jak alergie, choroby jelit, cukrzyca, infekcje dróg oddechowych itp.

Co więcej, karmienie piersią promuje neurorozwój dziecka, a tym samym prowadzi do lepszych zdolności poznawczych. Fizyczna bliskość, taka jak dotyk skóra do skóry i kontakt wzrokowy podczas karmienia piersią, może być również powiązana z lepszym wzorcem zachowań obserwowanym u dzieci karmionych piersią w ich życiu.

Lista korzyści dla matek karmiących piersią jest również długa. Matki karmiące piersią lepiej dochodzą do siebie po porodzie. Hormon oksytocyny, uwalniany podczas karmienia piersią, nie tylko ułatwia szybszy powrót macicy do normalnego rozmiaru, ale nawet zmniejsza krwawienie poporodowe.

Oksytocyna dodatkowo pomaga matce nawiązać więź z dzieckiem, a tym samym zmniejsza ryzyko depresji poporodowej. Karmienie piersią zapewnia również matkom karmiącym ochronę przed rakiem jajnika i piersi, a także kilkoma innymi chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby układu krążenia, w tym wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu.

Może również wstrzymywać miesiączkę i owulację u niektórych kobiet, co może zapobiegać niedoborowi żelaza po porodzie, a tym samym chronić przed anemią.

Podczas gdy omawiamy zalety karmienia piersią, istnieje wiele mitów, które je otaczają. Rozwiejmy niektóre z nich.

Prawda o odciąganiu pokarmu

Mit 1 - Rozmiar piersi jest proporcjonalny do ilości mleka, które może wyprodukować

Po pierwsze, rozmiar piersi nie ma nic wspólnego z jej zdolnością do produkcji mleka. Rozmiar piersi jest określany przez tkanki tłuszczowe, podczas gdy tkanki gruczołowe są odpowiedzialne za produkcję mleka.

Większość matek produkuje wystarczającą ilość mleka, aby nakarmić swoje dzieci. Hormon zwany prolaktyną stymuluje gruczoły piersiowe do wydzielania mleka. Gdy dziecko ssie, organizm uwalnia jeszcze więcej prolaktyny i tak dalej. Im więcej karmi dziecko, tym więcej produkuje matka.

Mając to na uwadze, nagły wzrost apetytu nie oznacza, że matka nie wytwarza wystarczającej ilości mleka, ale jest oznaką zrywu wzrostu dziecka.

Wiele matek zaczyna wątpić w swoją podaż, gdy apetyt ich dziecka nagle wzrasta, ale karmienie piersią na żądanie pomoże dostosować podaż mleka matki do rosnących potrzeb dziecka.

Mit 2 - Karmienie piersią należy przerwać, gdy matka jest chora

Jest to jeden z najczęstszych mitów na temat karmienia piersią. Mając na uwadze zdrowie dziecka, większość matek tymczasowo przerywa karmienie piersią, gdy są chore, szczególnie w przypadku przeziębienia i grypy oraz infekcji żołądka.

Jednakże, z wyjątkiem ekstremalnych warunków, takich jak HIV lub wirus Ebola, eksperci ds. zdrowia uważają, że karmienie piersią przez chorą matkę jest nie tylko bezpieczne, ale nawet korzystne dla dziecka. Mleko matki nie może przenosić chorób, ale przeciwciała, które matka wytwarza w celu zwalczania ciał obcych, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka lub nawet pomóc mu w walce z nimi.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku chorób zakaźnych, takich jak przeziębienie, konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Jeśli leki są powodem, dla którego dana osoba nie jest pewna, czy powinna karmić piersią, wystarczy poinformować lekarza, że jest matką karmiącą. Chociaż większość leków nie ma wpływu na mleko matki, lepiej mieć podwójną pewność, jeśli chodzi o dzieci.

Mit 3 - Matki karmiące piersią powinny unikać pikantnych potraw

Biorąc pod uwagę, że to, co matka je, ma wpływ na jej mleko matki, zrozumiałe jest, że unika ona żywności, która wydaje się potencjalnie szkodliwa dla jej dziecka. Matki karmiące odwracają się od różnych przypraw o silnych smakach, które ich zdaniem mogą niepokoić ich dzieci. Przekonanie to jest jednak tylko częściowo prawdziwe.

To, co spożywa matka, ma wpływ na jej mleko matki, ale pikantne jedzenie może być korzystne dla młodych ludzi. Dzieci rodzą się z ewolucyjną predyspozycją do preferowania słodkich i unikania gorzkich pokarmów, aby zachęcić do spożywania pokarmów o dużej zawartości energii, jednocześnie zniechęcając do przyjmowania toksyn.

Chociaż ta preferencja smakowa może działać w początkowych latach, wszyscy wiemy, że posiadanie słodkiego zęba prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych w życiu, od cukrzycy po choroby sercowo-naczyniowe.

Tak więc, mimo że smak mleka matki zmienia się w zależności od tego, co je matka, wprowadza ono ideę różnych smaków do dziecka i może zachęcić je do większej otwartości na włączenie różnych smaków do własnej diety, gdy zaczną jeść pokarmy stałe. Co więcej, najnowsze badania wskazują, że podczas karmienia piersią nie należy unikać żadnych pokarmów, chyba że dziecko reaguje na nie negatywnie.

Mit 4 - Ćwiczenia zmniejszają produkcję mleka matki

Odpowiedź na pytanie, czy można ćwiczyć podczas karmienia piersią, brzmi: tak. Ćwiczenia mogą zwiększyć ilość kwasu mlekowego w mleku matki, co może zmienić jego smak, ale jest to tylko tymczasowe i z pewnością nie sprawi, że mleko matki będzie niezdrowe. Aby temu zaradzić, można kontrolować intensywność treningu.

Matkom karmiącym zaleca się wykonywanie ćwiczeń o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Nawodnienie i dieta bogata w kalorie mają tutaj kluczowe znaczenie. To odwodnienie wpływa na produkcję mleka, a nie ćwiczenia. Co więcej, brak wystarczającej ilości kalorii może spowodować szybką utratę wagi, prowadząc do zmniejszenia podaży mleka, witamin i składników odżywczych w organizmie.

Pro tip - karmienie dziecka lub odciąganie pokarmu tuż przed ćwiczeniami pomoże uniknąć nieprzyjemnego uczucia obrzęku lub pełności podczas treningu.

Po obaleniu tych mitów można śmiało powiedzieć, że nieco lepiej rozumiemy dynamikę karmienia piersią. Niemniej jednak, dzięki tym mitom zdajemy sobie sprawę, jak matki idą o krok dalej, rezygnując z ulubionego jedzenia lub narażając swoją sylwetkę, aby zapewnić dziecku to, co najlepsze.

Karmienie piersią wymaga poświęcenia i wysiłku ze strony matki, a pełne opanowanie tej sztuki może być trudne. Każde dziecko jest wyjątkowe, podobnie jak doświadczenie matki w opiece nad nim. Wymieniliśmy jednak kilka wskazówek, które mogą się przydać podczas karmienia piersią.

Wskazówki dla matek karmiących

1. Zrozum sygnały głodu

Dzieci płaczą, gdy są głodne. Niemniej jednak, obserwacja dzieci może pomóc przewidzieć, kiedy zaczną być głodne, dzięki czemu nie będziesz musiała czekać, aż zaczną płakać, aby zwrócić na siebie uwagę.

Powtarzające się podnoszenie głowy, otwieranie i zamykanie ust lub wystawianie języka to częste oznaki, że dziecko zaczyna odczuwać głód. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko wykonuje te gesty, zaproponuj, że je nakarmisz. To jeszcze bardziej pogłębi poziom bliskości z dzieckiem, ponieważ stopniowo zda sobie ono sprawę, że nie musi walczyć o Twoją uwagę.

2. Pozwól dziecku mieć przewagę

Przyznajmy, że dzieci są dość niepewne. Osobą, która zna je najlepiej, jest ono samo. (Przepraszamy mamy i tatusiów!) Mając to na uwadze, najlepiej jest pozwolić dziecku decydować, kiedy i jak długo ma być karmione.

Nie odmawiaj dziecku jedzenia, ponieważ właśnie je zjadło, ani nie budź go na karmienie, ponieważ minęło dużo czasu od ostatniego posiłku. Przedziały czasowe, które ustalasz dla swojego dziecka, niestety nie będą dla niego odpowiednie. Pozwól im być sędzią w tej kwestii. To samo dotyczy czasu trwania karmienia piersią. Niektóre dzieci jedzą szybko, podczas gdy inne lubią się spieszyć.

3. Właściwa pozycja

Jak już wspomniano, dzieci znają siebie najlepiej. Wiedzą, jaka pozycja jest dla nich najwygodniejsza podczas karmienia. Zwróć uwagę na te pozycje, aby z czasem karmienie piersią stało się łatwiejsze. Chociaż mogą się one różnić w zależności od dziecka, kilka ogólnych zasad może pomóc wam obojgu poczuć się komfortowo.

Ułóż dziecko w taki sposób, aby jego głowa była lekko odchylona do tyłu i nie musiało nią zbytnio poruszać. Jego podbródek powinien znajdować się tuż przy piersi, aby jego nos był czysty i mógł normalnie oddychać podczas ssania. Wreszcie, usta dziecka powinny znajdować się na poziomie brodawki. Staraj się, aby dziecko chwytało całą otoczkę, a nie tylko brodawkę, aby karmienie było bezbolesne.

4. Twój komfort ma znaczenie

Wygodna pozycja podczas karmienia piersią jest równie ważna jak pozycja dziecka. Długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji może prowadzić do bólu pleców, ramion i szyi. Powtarzające się kręcenie głową może nawet zakłócić karmienie piersią dziecka, powodując jego rozdrażnienie.

Przeczytaj więcej o różnych pozycjach do karmienia piersią i wybierz te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Ponadto upewnij się, że jesteś spokojna podczas karmienia piersią. Dzieci mogą wyczuć, że nie jesteś zrelaksowana, co może zdemotywować je do prawidłowego zatrzaśnięcia się, a wtedy wiesz, co się dzieje!

Powyżej dowiedzieliśmy się, że bycie zrelaksowanym jest ważne podczas karmienia piersią. Ale co zrobić, gdy znajdujesz się w niesprzyjającym otoczeniu? Jak zamierzasz nakarmić swoje dziecko, jeśli nie możesz tego zrobić w miejscu publicznym? Zaleca się również, aby niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Co to oznacza dla pracującej matki? Jest jedna odpowiedź na wszystkie te pytania - odciąganie i przechowywanie pokarmu. Podczas gdy "jeśli", "ale" i "jak" wokół odciągania i przechowywania mleka matki jest mnóstwo, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.

Odciąganie pokarmu na później

Przed odciągnięciem pokarmu umyj ręce wodą z mydłem. Przechowuj odciągnięte mleko w czystym, zamkniętym szklanym pojemniku spożywczym lub twardym plastikowym pojemniku wykonanym z materiałów niezawierających BPA.

Możesz także użyć specjalnych plastikowych torebek przeznaczonych do zbierania i przechowywania mleka. Zaleca się oznaczenie daty i godziny odciągnięcia mleka na pojemnikach i przechowywanie ich w temperaturze pokojowej, w lodówce lub w zamrażarce, w zależności od tego, kiedy chcesz z nich skorzystać.

Świeżo odciągnięte mleko matki może być przechowywane w temperaturze pokojowej do sześciu godzin, w lodówce do 3 dni, a w zamrażarce do 6 miesięcy.

Możesz zaobserwować, że przechowywane mleko matki rozdziela się na warstwy, a tłuszcz (śmietana) unosi się na wierzchu. Nie ma się czym martwić. Wystarczy delikatnie zawirować pojemnikiem, aby wymieszać warstwy przed karmieniem dziecka. Pamiętaj, aby nie mieszać ani nie potrząsać pojemnikiem energicznie, ponieważ może to uszkodzić niektóre składniki odżywcze i ochronne mleka.

Gdy dziecko karmi się odciągniętym mlekiem matki z kubka lub butelki, bakterie z jego ust mogą dostać się do mleka, a zatem resztki mleka należy wyrzucić w ciągu jednej do dwóch godzin od pierwszego karmienia. Aby uniknąć marnowania odciągniętego mleka, lepiej przechowywać je w małych ilościach.

Chociaż zachęcamy matki do karmienia piersią swoich dzieci, rozumiemy również presję psychiczną, która temu towarzyszy, a zatem szanujemy decyzję kobiety, która się na to nie zdecyduje. W końcu to matka wie, co jest najlepsze dla jej dziecka.

8 lipca 2023 Gotowanie