Odżywianie przedtreningowe dla efektywnych wyników treningowych

18 grudnia 2021 Gotowanie

Samochód dobrze funkcjonuje na zwykłym gazie, ale osiąga optymalny stan, gdy jest zasilany paliwem wysokooktanowym. Podobnie, najlepiej byłoby zjeść posiłek przedtreningowy lub suplement, aby napędzić swój trening i zwiększyć wydajność. Ponadto, suplementy i żywność przedtreningowa pomagają zwiększyć wydajność, dodając energii, zwiększając koncentrację umysłową i opóźniając zmęczenie.

Trening nie powinien być ciężarem, a odpowiednie odżywianie przedtreningowe gwarantuje, że będziesz cieszyć się sesjami treningowymi bez uczucia ogromnego wyczerpania. Wszyscy chcemy trenować ciężko, skakać wyżej, biegać szybciej, krótko mówiąc, uzyskać jak najwięcej z naszych sesji treningowych. Przedtreningowe suplementy i żywność przygotowują organizm do treningu i pomagają osiągnąć cel fitness.

Każdy z nas jest inny i dlatego ma inne wymagania żywieniowe. Twoja odżywka przedtreningowa musi być dopasowana do Twojego celu fitness i potrzeb organizmu. Aby uczynić go bardziej przejrzystym, jeśli Twoim celem jest budowanie mięśni, powinieneś iść na bogaty w białko suplement przedtreningowy, który pomoże Ci zwiększyć masę mięśniową. Istnieją różne gotowe do spożycia suplementy dostępne na rynku w kapsułkach, napojach, proszkach, pigułkach, gumach itp. Możesz wybrać jeden w zależności od wymagań i upodobań.

W tym artykule, będziemy koncentrować się bardziej na żywności opartej pre-workout żywienia. Naturalne owoce, warzywa, napoje i żywność są świetne dla naszego zdrowia i uratować nas od niepożądanych skutków ubocznych w dłuższej perspektywie. Więc czytaj dalej, aby poznać najlepsze produkty przedtreningowe, które zwiększą Twoją wydajność treningową.

Co to jest suplement przedtreningowy z wartością odżywczą?

Odżywianie przedtreningowe odnosi się do wszelkich suplementów lub żywności, które ludzie biorą przed treningiem, aby zwiększyć ich wydajność treningu i utrzymać poziom energii. Różne firmy i marki używają innych składników w swojej mieszance przedtreningowej. Jednak podstawowe składniki wszystkich przedtreningówek obejmują kombinację witamin z grupy B, węglowodanów, białek, tłuszczów i przeciwutleniaczy. Wiele osób również podjąć pewne owoce, posiłki i napoje jako pre-workout.

Jeśli nie lubisz sztucznych suplementów, można zdecydować się na prawdziwej żywności, aby uzyskać odpowiednie odżywianie pre-workout. Pamiętaj, że jedzenie, które jesz jako posiłek przed treningiem powinno być bogate w węglowodany, umiarkowaną ilość białka i niską zawartość tłuszczu i błonnika. Węglowodany są tym, co napędza Twoje ciało i pozwala Ci się rozwijać. Włącz więc dobrej jakości węglowodany do swojego posiłku przedtreningowego. Białko pomaga budować i naprawiać mięśnie. Unikaj zbyt dużej ilości tłuszczu i błonnika w odżywkach przedtreningowych, ponieważ mają one tendencję do spowalniania trawienia i powodują problemy żołądkowe podczas treningu.

Kiedy przyjmować odżywki przedtreningowe/suplementy

Posiłki przedtreningowe można przyjmować na 30 minut do 3 godzin przed treningiem.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu przed treningiem, sięgnij po lekkie i lekkostrawne przekąski. Ciężkie pokarmy długo zalegają w żołądku i mogą powodować wzdęcia i senność.

Jeśli chodzi o suplementy, powinieneś je przyjmować co najmniej 30-60 minut przed wyjściem na siłownię lub rozpoczęciem treningu. Ponownie, można przeczytać instrukcję z tyłu butelki suplementu dla lepszego zrozumienia.

Korzyści z odżywiania przedtreningowego:

 • Suplementy przedtreningowe napędzają Twój organizm
 • Zwiększają poziom energii
 • Pomagają ćwiczyć przez dłuższy czas
 • Poprawia wydajność
 • Zwalcza zmęczenie
 • Zapobiega kontuzjom i zapewnia szybszy powrót do zdrowia po kontuzjach
 • Pomaga przejść przez intensywne sesje treningowe
 • Rozwija siłę mięśni
 • Zwiększa wytrzymałość mięśni
 • Sprawia, że trening jest mniej obciążający

Przykładowe posiłki przedtreningowe

1. Banany

Banany są naturalnymi batonami energetycznymi. Zawierają potas, naturalny cukier i proste węglowodany, które napędzają nasze ciało i wzmacniają nasze nerwy i mięśnie. Spożyj banana 30 minut do godziny przed treningiem, aby zwiększyć zapasy glikogenu i podnieść poziom cukru we krwi.

2.Baton proteinowy

Jeśli zawsze jesteś w ruchu i trudno Ci się oprzeć wyszukanym posiłkom przed treningiem, baton proteinowy jest Twoim przyjacielem. Batony proteinowe są bogate w białko, węglowodany i glukozę, które natychmiast podnieść poziom energii i zachować idziesz na godziny.

3. Owies

Płatki owsiane są nie tylko świetne dla zdrowia serca, ale są również doskonałą opcją pre-workout. Są one pełne błonnika, węglowodanów i witaminy B. Owies uwalnia energię powoli i pomaga utrzymać stały poziom energii przez cały trening.

4. Kawa

Kofeina obecna w kawie jest naturalnym stymulantem. Zwiększa wytrzymałość aerobową, siłę mięśni, wytrzymałość mięśni i ogólną wydajność. Zwiększa również poziom energii i utrzymuje czujność podczas całego treningu. Eksperci zalecają spożywanie 3-6 mg kofeiny na kilogram masy ciała jako pre-workout.

5. Sok z buraka

Burak pomaga zwiększyć poziom tlenku azotu w organizmie, co pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić przepływ krwi. Weź sok z buraka 30 minut przed treningiem, aby poprawić wydajność układu sercowo-naczyniowego.

6. Masło orzechowe

Kto powiedział, że przedtreningówka musi być nudna? Posmaruj masłem orzechowym plasterki jabłka i zjedz je jako przedtreningową przekąskę. Białko z masła orzechowego i składniki odżywcze z jabłka razem dadzą Ci doskonały zastrzyk energii bez zwiększania spożycia kalorii. Spożywaj ją co najmniej 30 minut przed treningiem.

7. Jajka

Trening i jajka mają długą relację. Jajka są doskonałym źródłem budującego mięśnie białka i aminokwasów. Aby uniknąć zawartości tłuszczu w jajku, można mieć go w formie omletu, tylko włączając białko jajka. Możesz również zjeść kilka zielonych warzyw liściastych wraz z jajkami, aby zwiększyć ich wartość odżywczą. Jedz jajka co najmniej 2-3 godziny przed treningiem.

8. Koktajle proteinowe

Dobry koktajl proteinowy może całkowicie zmienić swoją grę treningową. Możesz kupić dobrej jakości koktajl białkowy, który zawiera BCAA, białko serwatkowe, proste węglowodany i inne niezbędne składniki odżywcze. Wypij swój koktajl proteinowy co najmniej godzinę przed treningiem, aby uzyskać maksymalne rezultaty.

9. Kurczak, ryż i warzywa

Jest to doskonały posiłek przedtreningowy i działa cuda dla organizmu. Posiłki te zawierają dobre źródło chudego białka i węglowodanów złożonych, które promują wzrost mięśni. Węglowodany złożone uwalniają energię powoli i pomagają utrzymać stały poziom energii podczas całego treningu. Spożywaj ten zdrowy posiłek przedtreningowy co najmniej 2-3 godziny przed uderzeniem w siłownię.

10. Chleb pełnoziarnisty

Kromka chleba pełnoziarnistego, wraz z jajkiem, jest nie tylko smaczna, ale również stanowi doskonały posiłek przedtreningowy. Ta kombinacja zapewnia odpowiednią ilość węglowodanów i białek oraz daje natychmiastowy zastrzyk energii. Spożywaj ją co najmniej 30 minut do godziny przed sesją treningową.

Co i kiedy jeść przed treningiem?

 • Wszystkie Twoje przedtreningówki powinny zawierać trzy główne makroskładniki: węglowodany, białko i tłuszcze.
 • Unikaj przejadania się tłuszczem przed treningiem, ponieważ może to spowodować ospałość i senność.
 • Spożywaj przed treningiem białko wysokiej jakości, aby dostarczyć organizmowi BCAA, czyli aminokwasy, które zapobiegają rozpadowi mięśni i wspomagają ich regenerację.
 • Spożywaj węglowodany proste co najmniej 30 minut do godziny przed treningiem. Węglowodany złożone wymagają więcej czasu na strawienie, dlatego spożywaj je co najmniej 2-3 godziny przed treningiem.
 • Spożywaj 200-250 kalorii, białka i węglowodany co najmniej 2-3 godziny przed treningiem, aby uniknąć uczucia ospałości.

Jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich, jeśli chodzi o odżywianie przed treningiem. W ostatnich czasach wykorzystanie suplementów wzrosło, ponieważ mamy suplementy na wszystkie problemy. Dlatego niektórzy z nas wolą gotowe do spożycia suplementy. Decydując się na suplement, najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub dietetykiem.

Inną szkołą myślenia jest trzymanie się odżywiania opartego na żywności. Aby prowadzić wysportowany tryb życia, należy jeść odpowiednie, domowe posiłki, w których równowaga między białkiem, węglowodanami i tłuszczami jest wystarczająca, aby spełnić wszystkie wymagania żywieniowe. Jeśli po treningu czujesz się wyczerpany, zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Jeśli Twoje ciało przestało reagować na poziom aktywności, a postępy fizyczne uległy stagnacji, istnieje prawdopodobieństwo, że musisz uzupełnić ćwiczenia o odpowiedni poziom odżywiania.

18 grudnia 2021 Gotowanie

0 Komentarze