Migrena: Wszystko, co musisz wiedzieć

24 maja 2023 Gotowanie

Migrena jest jedną z najczęstszych chorób na świecie, dotykającą ponad 10 procent całej populacji. Oznacza to, że jedna na siedem osób cierpi na migrenę. Jest to wysoce upośledzające zaburzenie neurologiczne wpływające na życie osobiste, zawodowe i psychiczne ludzi. Jest to jednak jedna z najczęściej niedodiagnozowanych i nieleczonych chorób.

Według American Institute of Neurological Disorders and Stroke, migrena to intensywny ból głowy charakteryzujący się silnym pulsującym lub pulsującym bólem w jednym obszarze głowy. Często towarzyszą mu inne objawy, takie jak nudności i zwiększona wrażliwość na światło i dźwięk. Biorąc pod uwagę brak wiedzy na temat tego schorzenia, pierwszy tydzień września uznawany jest za Tydzień Świadomości Migreny. Ma on na celu edukowanie ludzi na temat migreny, jej nasilenia i wpływu na ich życie.

W tym artykule staramy się przekazać kompleksową wiedzę na temat migreny. Oto jego zawartość.

 • Wprowadzenie
 • Fazy migreny
 • Przyczyny
 • Wyzwalacze migreny
 • Diagnoza i leczenie

Zrozumienie migreny

Istnieje około 150 różnych rodzajów bólów głowy. Są one ogólnie podzielone na dwie kategorie, a mianowicie pierwotne i wtórne. Migrena należy do kategorii pierwotnych bólów głowy, co oznacza, że nie występuje w wyniku innego schorzenia. Z kolei wtórne bóle głowy są spowodowane podstawową kwestią zdrowotną.

Migrena wpływa na różne osoby w różny sposób. To, co może być wyzwalające dla jednej osoby, może nie być dla innych. Nasilenie i częstotliwość mogą również różnić się u pacjentów z migreną. Najczęściej jest to zaburzenie genetyczne i może dotyczyć wszystkich, niezależnie od wieku.

Ludzie używają różnych terminów, aby zdefiniować, jak wyglądają migrenowe bóle głowy. Niektóre z najczęstszych to pulsujący, pulsujący, pulsujący, perforujący i wyniszczający.

Migrena najczęściej zaczyna się od czoła i dotyka jednej strony głowy. Może koncentrować się wokół jednej skroni, wpływać na obie strony lub zmieniać się między nimi. Czas trwania może wahać się od czterech godzin do nawet tygodnia.

U większości osób objawy migreny zaczynają się dzień lub dwa przed wystąpieniem bólu głowy. Faza ta nazywana jest prodromem. Kolejna faza to aura prowadząca do "ataku". U niektórych osób, na szczęście, faza prodromalna następuje bezpośrednio po ataku. Wreszcie, epizody migreny kończą się czymś, co nazywamy postdromem.

Przeanalizujmy szczegółowo każdą z tych faz.

Fazy migreny

Prodrom

Jak wspomniano powyżej, faza ta rozpoczyna się dzień lub dwa przed faktycznym atakiem. Jest ona również określana jako faza poprzedzająca ból głowy lub faza zwiastunowa. Według badań około 20-60% pacjentów z migreną przechodzi przez fazę prodromalną charakteryzującą się niestabilnością emocjonalną, taką jak drażliwość, rozpacz lub euforia. Mogą również występować objawy somatyczne, takie jak zmęczenie lub nadpobudliwość, którym towarzyszy zwiększone pragnienie i oddawanie moczu lub zaparcia. Zmęczenie może również powodować częste ziewanie. Może również powodować brak koncentracji i bezsenność. Łaknienie określonych pokarmów i sztywność mięśni, szczególnie w okolicy szyi i ramion, to kilka innych objawów.

Aura

Badania sugerują, że dwadzieścia pięć procent osób cierpiących na migrenę ma epizody z aurą. Może ona wystąpić przed atakiem lub w jego trakcie. Objawy zaczynają się stopniowo i mogą trwać od pięciu minut do ponad godziny. Aura charakteryzuje się objawami neurologicznymi i powoduje problemy z mową, wzrokiem, ruchem i czuciem. Obejmują one:

 • Trudności w mówieniu
 • Kłucie, mrowienie lub drętwienie twarzy, rąk, nóg lub ust.
 • Uczucie dzwonienia w uszach
 • Zmiana lub utrata smaku i węchu
 • Widzenie kształtów, błysków światła lub jasnych punktów
 • Podwójne widzenie
 • Tymczasowa utrata wzroku
 • Zawroty głowy
 • Niemożność kontrolowania ruchów ciała

Atak

Jest to najcięższa faza, w której faktycznie zaczyna się ból. Występuje po aurze lub oba te objawy mogą się na siebie nakładać. Ból głowy może trwać od kilku godzin do kilku dni. U większości osób czas trwania wynosi od czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin. Oprócz nieznośnego bólu głowy, podczas tej fazy można odczuwać dreszcze lub bardzo wysoką temperaturę. Będziesz także niezwykle wrażliwy na światło, dźwięk i zapach. Nudności, bóle brzucha i biegunka to niektóre z innych skutków ubocznych. Ból może powodować utratę apetytu i wrażliwą skórę głowy oraz sprawiać, że będziesz wyglądać blado. W najgorszych przypadkach może również wystąpić gorączka.

Postdrome

Jest to faza odstawienia, w której inne objawy ustępują, pozostawiając łagodny ból głowy. Brak równowagi emocjonalnej sprawia, że czujesz się radosny lub apatyczny. W tej fazie będziesz mieć trudności z koncentracją lub przetwarzaniem rzeczy. Zmęczenie i drażliwość są oczywistymi następstwami ataku. Faza ta słusznie nazywana jest również "kacem migrenowym". Powrót do zdrowia może zająć jeden lub dwa dni.

Uwaga: Długość i stopień nasilenia faz może różnić się od tych wymienionych powyżej u niektórych osób. Czasami faza może nawet zostać całkowicie pominięta. Czasami może wystąpić cicha migrena, czyli epizod migreny bez bólu głowy.

Przyczyny migreny

Genetyczne

Według badań, migrena w rodzinie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby u jej członków. Co więcej, większość osób cierpiących na migrenę zgłosiła, że ma krewnego pierwszego stopnia, który cierpi na to samo.

Hormony

To Erasmus Darwin zauważył w 1886 roku, że kobiety są bardziej narażone na ataki migreny niż mężczyźni. Od tego czasu przeprowadzono kilka badań potwierdzających tę tezę. Migrena występuje dwa do trzech razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas cyklu menstruacyjnego. Znaczny spadek poziomu estrogenu przed rozpoczęciem miesiączki działa w tym przypadku jako czynnik wyzwalający. Migrena przedmiesiączkowa, jak ją nazywamy, zwykle zaczyna się od jednego do trzech dni przed miesiączką.

Z drugiej strony, dowody sugerują, że migrena ma tendencję do poprawy w czasie ciąży. Dzieje się tak, ponieważ wysoki poziom estrogenu podczas okresu pomaga zmniejszyć częstotliwość i intensywność migreny. Początkowo możesz doświadczać częstych ataków, gdy Twoje ciało dostosowuje się do nowej zmiany. Powinno to jednak ustąpić po pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku, gdy migrena nie ustępuje lub nasila się po kilku pierwszych miesiącach ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być znak ostrzegawczy dla późniejszych powikłań.

Menopauza, która charakteryzuje się odstawieniem estrogenu, również utrudnia radzenie sobie z atakami migreny. Jednak wiele kobiet zgłosiło całkowite ustąpienie migreny po menopauzie.

Co wywołuje migrenę?

Biorąc pod uwagę, że dana osoba cierpi na migrenę, mogą istnieć różne czynniki ją wywołujące, począwszy od stylu życia i diety, a skończywszy na środowisku. Oto lista najbardziej ogólnych z nich:

Wyzwalacze emocjonalne

Chociaż zasadniczo dotyczy to negatywnych emocji, takich jak stres, zmartwienie lub niepokój, czasami pozytywne, takie jak podniecenie lub zaskoczenie, mogą również wywoływać migrenę. Wywołują one uwalnianie szeregu hormonów, które wprowadzają organizm w stan stresu neurologicznego, powszechnie znanego jako "walcz lub uciekaj". Może to prowadzić do zwiększonego napięcia mięśni i rozszerzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje migreną.

Wrażliwość na pokarmy

Różne kategorie żywności mogą wywoływać objawy migreny u niektórych osób. Mrożone, marynowane, sfermentowane lub dojrzewające produkty spożywcze to tylko niektóre z nich. Wrażliwość na niektóre substancje chemiczne lub dodatki do żywności, takie jak glutaminian sodu, sztuczne słodziki i określone rodzaje soli lub azotanów, może być również wyzwalająca dla niektórych osób. Migrena u niektórych osób może być związana ze spożyciem kofeiny lub alkoholu.

Bodźce sensoryczne

Obejmuje to wrażliwość na ludzkie zmysły. Jasne, migające lub migoczące światła mogą wywoływać migrenę, podobnie jak głośne dźwięki. Ostre lub silne zapachy lub narażenie na dym mogą wywoływać migrenę u niektórych osób.

Zmiana ciśnienia atmosferycznego

Ciśnienie atmosferyczne ma odwrotny związek z tkankami naszego ciała. Gdy ciśnienie atmosferyczne jest wysokie, wywiera ono większy nacisk na nasze ciało i ogranicza możliwość rozszerzania się naszych tkanek. Odwrotnie, gdy ciśnienie jest niskie, pozwala naszym tkankom na większe rozszerzenie, co wywiera większy nacisk na nasze nerwy i inne części naszego ciała. Wahania ciśnienia atmosferycznego związane ze zmianą pogody są zatem częstym czynnikiem wywołującym migrenę u pacjentów. Zmiana wysokości podczas podróży samolotem działa w podobny sposób.

Leki

Niektóre leki mogą wywoływać migrenę w zależności od tego, jak wpływają na organizm. Pigułki antykoncepcyjne zaburzają poziom estrogenu i progestagenu w organizmie kobiety, a tym samym wywołują ataki migreny. Inne leki, które powodują rozszerzenie lub obrzęk naczyń krwionośnych, również mogą wywoływać migrenę.

Inne przyczyny

 • Intensywna aktywność fizyczna lub wysiłek
 • Nagły ruch głową
 • Pomijanie posiłków
 • Odwodnienie
 • Zmiana wzorca snu

Diagnoza i leczenie

Aby upewnić się, że bóle głowy należą do kategorii migreny, lekarz najpierw wykluczy potencjalne szanse na inne przyczyny, takie jak guz, udar lub nieprawidłowy rozwój mózgu za pomocą testów, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Może również zalecić wykonanie kilku badań krwi, aby poznać ogólny stan zdrowia pacjenta.

Po ustaleniu, że nie ma ukrytej przyczyny bólu głowy, lekarz może zadać ci serię pytań, aby dojść do wniosku, że masz migrenę. Mogą one dotyczyć Twoich osobistych doświadczeń.

Zaleca się prowadzenie czegoś, co nazywa się "dziennikiem migreny", który pomoże lekarzowi dogłębnie zrozumieć Twój przypadek, a tym samym uchylić szanse na błędną diagnozę. Przed wizytą u lekarza warto zapisać kilka epizodów bólu głowy, aby przedstawić mu szerszy obraz swojego stanu. Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli u kogoś z Twojej bliskiej rodziny zdiagnozowano migrenę.

Twój dziennik migreny może zawierać odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Jaka jest dokładna lokalizacja bólu głowy? Jak silny jest ten ból?
 2. Jakie są objawy towarzyszące?
 3. Jaka jest częstotliwość występowania bólu głowy?
 4. Kiedy zazwyczaj pojawia się ten rodzaj bólu głowy?
 5. Jak zwykle zaczyna się ból głowy?
 6. Czy jest coś, co robisz, aby go złagodzić? Co to jest?
 7. Czy przyjmujesz jakieś leki łagodzące ból głowy?
 8. Jak długo trwa ból głowy?
 9. Jak długo trwa powrót do normalnego trybu życia?

Staraj się być jak najbardziej szczegółowy w swoim dzienniku migreny. Użyj różnych strategii, aby zdefiniować swój stan. Na przykład użyj zakresu, aby opisać nasilenie bólu głowy, gdzie jeden to końcówka ołówka na skroni, a 10 to ktoś, kto wierci ci w głowie. Pomoże to lekarzowi w leczeniu. Lekarz może zasugerować środki zapobiegawcze i przepisać leki w oparciu o intensywność migreny.

Techniki radzenia sobie

Możesz spróbować kilku rzeczy w domu, które mogą złagodzić ból migrenowy. Połóż się w cichym i ciemnym pomieszczeniu. Stosowanie chłodnych lub ciepłych okładów na głowę również może być kojące.

Badania sugerują, że masowanie mięśni szyi i ramion może pomóc rozładować napięcie i złagodzić ból migrenowy. Jeśli jesteś sam, możesz spróbować samodzielnego masażu czystą piłką tenisową. Stań prosto, plecami do ściany, a pomiędzy nimi umieść piłkę. Tocz piłkę po ścianie, wywierając nacisk na ramiona i plecy.

W przeglądzie z 2022 r. odnotowano, że krótkoterminowe interwencje jogi zmniejszyły kliniczne objawy migreny. Na dłuższą metę łagodziła również lęk, depresję i stres, a tym samym poprawiała epizody migreny.

Uwaga Healthify

Migrena jest zaburzeniem neurologicznym, które może wynikać ze zmian w mózgu wpływających na równowagę hormonalną, komunikację nerwową lub funkcjonowanie naczyń krwionośnych w organizmie. Chociaż migrena może dotknąć osoby każdej płci i w każdym wieku, osoby zidentyfikowane jako kobiety po urodzeniu mają większe ryzyko zachorowania na migrenę w wieku od 15 do 55 lat.

W przypadku braku antidotum na migrenę, najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Poznaj czynniki wywołujące migrenę i unikaj ich w miarę możliwości. Prowadź zdrowy tryb życia, ćwicząc codziennie i dbając o prawidłowy harmonogram snu. Nie pomijaj posiłków i dbaj o nawodnienie organizmu przez cały czas. Unikaj stresu i ćwicz techniki relaksacyjne jako nawyk. Na koniec pamiętaj, że co cię nie zabije, to cię wzmocni.

24 maja 2023 Gotowanie