Herbata zielona vs herbata mleczna - która jest zdrowsza?

16 czerwca 2023 Gotowanie

Woda jest eliksirem życia i jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Jednak herbata zajmuje kolejne miejsce ze względu na swoją popularność jako napój z wyboru. Mieszkańcy Azji, Wielkiej Brytanii i Kanady, a także części Afryki, preferują ten wyjątkowy napój, który powstaje poprzez namoczenie garści liści herbaty w gorącej wodzie. Jest to najstarszy znany ludzkości sposób na odświeżenie się w ciągu kilku sekund.

Zdziwiłbyś się, gdybyś wiedział, że herbata rosła w obfitości na mniej zaludnionych obszarach i często była ignorowana. W 2737 r. p.n.e. chiński cesarz dodał ją do swojej porannej filiżanki, wynosząc ją tym samym na nowy poziom. Pozostała ona mocno zakorzeniona w umysłach ludzi. Amerykańska kawa to stosunkowo nowy napój, który został spopularyzowany po przyjęciu herbacianym w Bostonie. Herbata z pewnością nie ogranicza się jednak do jednego rodzaju.

Wręcz przeciwnie, znajdziesz zapalonych entuzjastów herbaty dyskutujących o jej zaletach w oparciu o kolor. W ten sposób dostępne są obecnie czarne, białe, zielone i żółte odmiany herbaty. Wszystkie one są jednak pozyskiwane z jednej rośliny, tj. Camellia Sinensis.

Różnica polega na przetwarzaniu liści oraz stopniu ich utlenienia. Ma ona wiele zalet zdrowotnych, ale dodanie mleka i kostki cukru, aby uczynić ją bardziej smaczną, może nieco zmniejszyć jej wartości odżywcze.

Możesz tęsknić za odwieczną herbatą z mlekiem lub sięgnąć po stosunkowo nową zieloną herbatę. Którą jednak powinieneś pić? Zielona herbata vs. herbata mleczna to bitwa, w której przyjaciele i rodziny debatują na poważnie. Każda odmiana ma swoje zastosowania i pomoże ci podjąć świadomą decyzję, gdy dowiesz się wystarczająco dużo, aby je rozróżnić.

Spis treści:

  • Składniki
  • Zalety herbaty mlecznej
  • Zalety zielonej herbaty
  • Zielona herbata lub herbata mleczna: Która jest zdrowsza?
  • Często zadawane pytania (FAQ)

Składniki filiżanki herbaty

Chociaż wiadomo, że parująca filiżanka herbaty zawiera kilka korzystnych składników, większość ludzi woli ją pić, aby zwiększyć swoją energię i pozostać odświeżonym. Poranna herbata stała się niemal niezbędna w dzisiejszych czasach.

Warto jednak przyjrzeć się składnikom każdego rodzaju herbaty, aby wybrać swój poranny napój.

1. Przeciwutleniacze

Katechiny, główny składnik herbaty, mają udowodnione właściwości przeciwutleniające. Zielona herbata jest pełna katechin, które pomagają organizmowi zachować zdrowie, chroniąc przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za choroby i starzenie się.

Niestety, spożywając czarną herbatę z mlekiem, organizm nie otrzyma zbyt wielu przeciwutleniaczy. To właśnie mleko zapobiega wchłanianiu przeciwutleniaczy przez komórki organizmu.

2. Kofeina

Nie należy automatycznie przełączać się na kawę, gdy ma się ochotę na kofeinę. Herbata również zawiera sporą ilość kofeiny, a herbata mleczna ma jej więcej niż jej zielony odpowiednik.

Herbata mleczna jest zwykle przygotowywana z czarnej herbaty, która zawiera więcej kofeiny. W małej filiżance herbaty, która była moczona w gorącej wodzie z mlekiem przez 8 minut, znajduje się 30-60 mg kofeiny.

Wypicie kilku filiżanek herbaty z mlekiem może spowodować wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca. Dlatego też należy wybierać 1-2 filiżanki dziennie, a aby zapewnić lepsze wchłanianie przeciwutleniaczy, należy wybrać czarną herbatę bez mleka lub dodać trochę soku z cytryny, aby poprawić smak.

3. Fluor

Wybierając zieloną herbatę, będziesz w stanie uzyskać dużą ilość fluorków. Umożliwi to wzmocnienie kości i utrzymanie zdrowych zębów bez uciekania się do suplementów. Dodanie mleka osłabi ten efekt, a liczba fluorków zostanie znacznie zmniejszona.

Korzyści płynące ze spożywania zielonej herbaty

Spożywanie zielonej herbaty pomoże ci czerpać ogromne korzyści z jej bioaktywnych składników, które poprawiają zarówno zdrowie serca, jak i funkcje mózgu.

Niektóre z korzyści zdrowotnych, które zostały udowodnione przez środowisko medyczne, obejmują:

1. Zielona herbata poprawia zdrowie serca

Zielona herbata zawiera dużą ilość związków EGCG (galusan epigalokatechiny), które utrzymują wyściółkę naczyń krwionośnych oraz zmniejszają stres i niepokój.

Nigdy nie dodawaj mleka do zielonej herbaty, aby zapewnić lepsze wchłanianie przeciwutleniaczy.

2. Zielona herbata zwiększa właściwości detoksykacyjne

Dzięki zielonej herbacie wszystkie toksyny mogą zostać wyeliminowane z organizmu.

Nie tylko zwiększy to odporność, ale może również poprawić zdrowie skóry, czyniąc ją wolną od wyprysków i błyszczącą.

3. Zielona herbata może pomóc w utracie wagi

Przeciwutleniacze pochodzące z zielonej herbaty pomagają zwalczać wolne rodniki i poprawiają metabolizm.

Pomaga to w utracie wagi w połączeniu z dobrze zbilansowanym odżywianiem i ćwiczeniami.

Zalety herbaty mlecznej

Herbatę mleczną przygotowuje się poprzez dodanie łyżki lub 2 mleka do zaparzonej czarnej herbaty. Jest spożywana na gorąco i jest popularna w Wielkiej Brytanii i niektórych częściach Azji Południowej. Niektóre z korzyści związanych z piciem herbaty mlecznej obejmują:

1. Lepszy smak

Ostry, cierpki smak jest znacznie zredukowany po dodaniu mleka. Ten rodzaj herbaty jest aromatyczny i preferowany w prawie wszystkich społecznościach pijących herbatę, które nie mogą obejść się bez filiżanki porannej herbaty

2. Dodatkowe korzyści

Wiele osób pije herbatę z dodatkiem imbiru, kardamonu, cynamonu, goździków, liści tulsi, liści mięty lub innych ziół. Dodaje to więcej smaków wraz z dodatkowymi korzyściami zdrowotnymi

Herbata zielona a herbata mleczna - która jest zdrowsza?

Herbata czarna, zielona lub biała, spożywana samodzielnie poprzez zaparzanie w gorącej lub zimnej wodzie, zawiera bardzo mało kalorii. Większość ludzi preferuje jednak herbatę z mlekiem. Dodanie do niej mleka nie tylko zmniejsza szereg korzyści zdrowotnych, ale może również w znacznym stopniu obniżyć jej wartość. Specjaliści medyczni zalecają picie herbaty bez żadnych wzmacniaczy smaku, aby zapewnić uzyskanie pełnego zakresu jej korzyści.

Oczywiście, mleko jest pełnowartościowym pożywieniem, ale dodanie go do czarnej herbaty nic do niej nie wniesie. Zamiast tego może okazać się nieskuteczne. Tak więc, śmiało pij herbatę, aby zwiększyć poziom energii, ale pamiętaj, aby pić ją w surowej postaci, parząc ją w gorącej wodzie. Zamiast mleka możesz dodać kroplę cytryny, aby pozbyć się gorzkiego smaku.

Jeśli chcesz porównać zalety zielonej i mlecznej herbaty, to właśnie zielona herbata spełnia większość wymagań. Sprawdź poniższe szczegóły i wybierz zdrowszą opcję.

  • Zielona herbata zawiera mnóstwo fluorków, które są korzystne dla zdrowia kości i zębów, podczas gdy herbata mleczna ma ich mniej.
  • Zawartość kofeiny w zielonej herbacie jest znacznie mniejsza niż w jej czarnym odpowiedniku. Późniejsze zmieszanie jej z mlekiem może spowodować szybsze bicie serca i wzrost ciśnienia krwi.
  • Duża ilość EGCG pomaga w krążeniu krwi, chroniąc wyściółkę naczyń krwionośnych. Dodanie mleka do czarnej herbaty może nie przynieść wielu korzyści.
  • Uważa się, że zielona herbata pomaga w utracie wagi, podczas gdy mleko w herbacie dodaje kalorii, ponieważ wiele osób woli ją z cukrem.

Podsumowanie

Zarówno zielona, jak i czarna herbata mają kilka wspólnych korzyści, w tym zwiększenie energii i poprawę zdrowia serca.

Zielona herbata zawiera dodatkowe przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na zdrowie. Należy pamiętać o piciu herbaty z mlekiem, ponieważ może ona nie być tak skuteczna jak zielona herbata i może dodawać dodatkowe kalorie.

Często zadawane pytania (FAQ)

Q. Czy można pić herbatę z mlekiem?

A. Dodawanie mleka do czarnej herbaty jest powszechną praktyką. Herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które przynoszą organizmowi wiele korzyści. Specjaliści medyczni zalecają picie herbaty bez mleka, aby zmaksymalizować korzyści odżywcze. Możesz pić mleko i herbatę oddzielnie, jeśli nie możesz się bez nich obejść. Mieszanie tych dwóch napojów może powodować pewne problemy trawienne i w znacznym stopniu hamować moc herbaty.

Q. Ile zielonej herbaty należy spożywać?

A. Można spożywać 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie. Picie zbyt wielu filiżanek może być problematyczne.

Q. Czy można pić 12 filiżanek zielonej herbaty dziennie jako alternatywę dla wody?

A. Nie ma alternatywy dla wody. Pamiętaj więc o nawodnieniu, pijąc wodę między posiłkami, w regularnych odstępach czasu. Zielona herbata jest korzystna dla zdrowia, ale przesadzenie i całkowite zastąpienie wody zieloną herbatą może z czasem powodować bóle brzucha, biegunkę i bezsenność.

Q. Czy zamienniki nabiału sprawią, że herbata mleczna będzie smakować tak samo?

A. Cóż, możesz spróbować dodać mleko migdałowe, sojowe lub kokosowe do herbaty, jeśli nie tolerujesz laktozy. Smak może być jednak nieco zmieniony i może być konieczne dodanie cukru, aby się nim cieszyć. Zamiast tego warto sięgnąć po zdrowszą zieloną herbatę i pić ją bez żadnych kłopotów.

Q. W jaki sposób herbata z mlekiem szkodzi zdrowiu?

A. Picie wielu filiżanek herbaty z mlekiem w ciągu dnia może powodować mdłości i wzdęcia. Język będzie pokryty nalotem, a oddech będzie cuchnąć. Kofeina zawarta w herbacie sprawi, że będziesz niespokojny i zakłóci cykl snu, powodując ciągłe uczucie zmęczenia.

16 czerwca 2023 Gotowanie