Choroba tętnic wieńcowych: Objawy, diagnostyka i leczenie

30 marca 2022 Gotowanie

Niezdrowe nawyki żywieniowe mogą powodować odkładanie się niezdrowych tłuszczów w tętnicach. Złogi tłuszczu mogą być również nazywane płytką nazębną. Tłuszcze mogą odkładać się w tętnicach doprowadzających natlenowaną krew do serca. Jest to czysta krew. Blaszka miażdżycowa może powodować zwężenie tętnicy, co prowadzi do choroby wieńcowej. Ponadto może ona wpływać na krążenie krwi do serca. To z kolei prowadzi do zawału serca.

Co to jest choroba wieńcowa?

Choroba wieńcowa polega na zablokowaniu lub zwężeniu tętnic wieńcowych z powodu nagromadzenia się w nich niezdrowych tłuszczów zwanych blaszkami miażdżycowymi.

W naszym organizmie znajdują się cztery główne tętnice wieńcowe. Tętnice te znajdują się nad mięśniem sercowym. Są to: prawa i lewa tętnica wieńcowa, lewa tętnica okalająca i lewa tętnica zstępująca przednia. Niedrożność którejkolwiek z tych tętnic może prowadzić do choroby wieńcowej.

Choroba wieńcowa może być również określana mianem choroby wieńcowej (CHD) lub choroby niedokrwiennej serca (IHD).

Skutki choroby wieńcowej

Wiadomo, że przyczyną choroby wieńcowej są złogi blaszki miażdżycowej. Może ona zawierać zły cholesterol (LDL), niezdrowe tłuszcze, złogi wapnia i fibrynę. Blaszka miażdżycowa jest substancją tworzącą skrzepy, które mogą uszkadzać tętnice. Ponadto częste odkładanie się blaszki miażdżycowej powoduje, że tętnica staje się wąska i sztywna. Może to dodatkowo zaburzać krążenie krwi do serca.

CAD uniemożliwia dostarczanie tlenu i niezbędnych składników odżywczych do serca. W rezultacie upośledza pracę serca. Stan ten określa się mianem niedokrwienia. Gdy serce jest niedostatecznie ukrwione, pacjent może odczuwać niepokój. Może to prowadzić do zadyszki, dyskomfortu i bólu w klatce piersiowej. Jest to tzw. dławica piersiowa i może prowadzić do zawału serca.

Objawy choroby wieńcowej

Gromadzenie się płytki miażdżycowej w tętnicach może trwać latami. Nie dzieje się to z dnia na dzień. Podobnie jest z objawami. W miarę zwężania się tętnic można zaobserwować łagodne objawy. Alarmują one, że serce z trudem dostarcza czystą i natlenioną krew do całego organizmu.

Najczęstsze objawy to ból w klatce piersiowej i duszność. Można je odczuwać po wejściu na górę, a może nawet w spoczynku. Zawał serca jest jednak klasycznym objawem choroby wieńcowej. Lekarz może zdiagnozować to schorzenie, gdy pacjent dozna zawału serca.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe objawy. Może to pomóc w uzyskaniu niezbędnej opieki medycznej. Może także zapobiec dalszym powikłaniom.

 • Dyskomfort w klatce piersiowej to uczucie ciężkości lub ucisku w klatce piersiowej. Może to być również ucisk lub ból, a jego charakter może być tępy lub ściskający. Można na przykład odczuwać pieczenie w klatce piersiowej, drętwienie, pełność, ściskanie lub tępy ból. Ból lub dyskomfort może również promieniować lub rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Na przykład może rozprzestrzeniać się na lewy bark, ramiona, szczękę lub szyję.
 • Innym objawem jest pieczenie w klatce piersiowej. Może być ono podobne do tego, co odczuwa się podczas niestrawności. Jednak wiele osób myli je z dyskomfortem żołądkowym i ignoruje. Niemniej jednak, może to być znak ostrzegawczy.
 • Może również występować uczucie zmęczenia, senności i niepokoju. Zawroty głowy, mdłości lub wymioty to kolejne objawy.

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej

Czynniki ryzyka to warunki, które mogą pogorszyć lub wywołać chorobę. Oto kilka czynników ryzyka choroby wieńcowej, do których należą:

 • Starszy wiek może zwiększać ryzyko zwężenia tętnic.
 • Mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
 • Choroba wieńcowa może być spowodowana rodzinną lub genetyczną historią chorób serca,
 • Osoby palące papierosy są bardziej narażone na rozwój choroby serca. Wdychanie biernego dymu jest równie szkodliwe.
 • Cukrzyca jest czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Cukrzyca typu 2 i choroba wieńcowa mają podobne czynniki ryzyka, w tym otyłość i wysokie ciśnienie krwi.
 • Nadmiernie wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do stwardnienia i zwężenia tętnic. Utrudnia to krążenie krwi.
 • Nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi może być czynnikiem ryzyka odkładania się blaszek miażdżycowych i miażdżycy.
 • Nadwaga lub otyłość zazwyczaj pogarszają inne czynniki ryzyka
 • Siedzący tryb życia lub brak ruchu mogą zapoczątkować chorobę wieńcową i niektóre z jej czynników ryzyka.
 • Czynniki ryzyka występują głównie razem. Mogą one jednak wzajemnie się wyzwalać.
 • Bezdech senny powoduje częste zatrzymywanie i wznawianie oddechu podczas snu. Podczas snu dochodzi do nagłych wahań stężenia tlenu we krwi. To z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi. Może to stanowić obciążenie dla układu sercowo-naczyniowego. C-reaktywne o wysokiej czułości Wysoki poziom CRP jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Wyższe poziomy wskazują na stopień zwężenia naczyń krwionośnych.
 • Wysoki poziom triglicerydów to rodzaj złego cholesterolu we krwi. Podwyższony poziom zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.
 • Alkohol może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Wywołuje on również inne czynniki ryzyka choroby wieńcowej.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń pracy serca.

Powikłania chorób tętnic wieńcowych

Choroba wieńcowa może prowadzić do:

Ból w klatce piersiowej lub dławica piersiowa

Podczas choroby wieńcowej serce nie otrzymuje wystarczającej ilości natlenionej lub czystej krwi. Może to być szczególnie odczuwalne podczas wysiłku lub aktywności fizycznej i powodować duszności. Ponadto skutkuje to bólem w klatce piersiowej lub dławicą piersiową.

Atak serca

Blaszka miażdżycowa może pęknąć, tworząc skrzep krwi. Całkowicie blokuje on tętnicę. Niedostateczny dopływ krwi do serca może wpływać na mięsień sercowy. Może to wywołać zawał serca.

Niewydolność serca

Jeśli niektóre obszary serca są chronicznie pozbawione tlenu i substancji odżywczych z powodu zmniejszonego przepływu krwi lub jeśli zawał serca spowodował uszkodzenie serca, serce może stać się zbyt słabe, aby pompować wystarczającą ilość krwi w celu zaspokojenia potrzeb organizmu. Taki stan nazywany jest niewydolnością serca.

Nieprawidłowy rytm serca (arytmia)

Niewystarczający dopływ krwi do serca lub uszkodzenie tkanki serca może zakłócać impulsy elektryczne serca, powodując zaburzenia rytmu serca. Stan taki nazywany jest arytmią.

Choroba tętnic wieńcowych: Diagnoza

Chorobę wieńcową można zdiagnozować podczas regularnych badań lekarskich. Może to nastąpić na przykład podczas badania fizycznego i testów medycznych. Pomocne mogą być także rutynowe badania krwi wykonywane w ramach kontroli stanu zdrowia. W innym przypadku może to być nagłe zdarzenie, gdy pacjent cierpi na zawał serca.

Badania diagnostyczne w kierunku choroby wieńcowej mogą obejmować:

 • Badania krwi: Wiele badań krwi pozwala określić stan zdrowia pacjenta. Mogą one pomóc w ustaleniu czynników wpływających na stan zdrowia. Badania te mogą obejmować badanie poziomu cholesterolu, triglicerydów i lipoprotein. Pomagają one ocenić poziom dobrego i złego cholesterolu we krwi.
 • Białko C-reaktywne: Kreatyna pozwala przewidzieć możliwość wystąpienia chorób serca.
 • Glukoza, HbA1c: mierzy poziom glukozy. Jest to czynnik ryzyka chorób serca.
 • Badanie elektrokardiograficzne (EKG) pozwala ocenić aktywność pompowania krwi przez serce. Może to pomóc w zdiagnozowaniu zawału serca, niedokrwienia lub innych zaburzeń pracy serca.
 • Testy wysiłkowe to testy na bieżni ruchomej. Mogą pomóc w określeniu stopnia wydolności serca. Oceniają, kiedy serce pracuje intensywnie i zależą od wysiłku, jaki może być odczuwany podczas badania. Oprócz wysiłku fizycznego, pacjent przyjmuje leki imitujące wysiłek fizyczny. Badanie może wykryć dławicę piersiową i zatory w naczyniach wieńcowych.
 • Skanowanie wapnia w naczyniach wieńcowych sprawdza ilość wapnia w ścianach tętnic wieńcowych. Może to wskazywać na miażdżycę.
 • Echokardiogramy pozwalają sprawdzić struktury i funkcje serca.
 • Cewnikowanie serca polega na wprowadzeniu małych rurek do naczyń krwionośnych. Może ono pomóc w ocenie funkcji serca i choroby wieńcowej.
 • Obrazowanie jądrowe pozwala na uzyskanie obrazu serca poprzez wprowadzenie do organizmu znacznika radioaktywnego.
 • Angiogram tomografii komputerowej wykorzystuje barwnik kontrastowy do oglądania trójwymiarowych obrazów serca. Może to pomóc w zdiagnozowaniu blokady w tętnicach wieńcowych.

Naturalne sposoby zapobiegania chorobie wieńcowej

Początkowym etapem leczenia choroby wieńcowej jest zapobieganie i ograniczanie czynników ryzyka. Wiąże się to z wprowadzeniem zdrowych zmian w stylu życia.

Modyfikacje stylu życia wprowadzone w celu leczenia choroby wieńcowej mogą również zapobiegać jej wystąpieniu. Zdrowy styl życia jest kluczem do zdrowia serca. Może on wzmocnić tętnice i zapobiec tworzeniu się blaszek miażdżycowych.

Rzuć palenie

Palenie tytoniu może zwiększać odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Co więcej, substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym zagęszczają krew. Może to prowadzić do tworzenia się skrzepów w żyłach i tętnicach. Wszystko to powoduje utrudnienia w krążeniu krwi.

Kontroluj swoje problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne, takie jak wysoki poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i cukrzyca, stanowią istotne czynniki ryzyka chorób serca. Na przykład, wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać naczynia krwionośne i nerwy. Dlatego pacjenci z cukrzycą mogą być podatni na choroby serca. Podwyższone ciśnienie krwi wywiera nieprawidłowy nacisk na tętnice. Może to spowodować uszkodzenie ścian tętnic.

Zdrowa dieta

Spożywaj zbilansowaną i pożywną, zdrową dietę. Wzmacnia ona ogólną odporność organizmu. Unikaj śmieciowego jedzenia. Może ono obciążać Twoje tętnice niezdrowymi tłuszczami. Ponadto może powodować tworzenie się blaszek miażdżycowych w tętnicach.

Ogranicz alkohol

Alkohol uszkadza tkanki serca. Zwiększa również ryzyko chorób serca, ciśnienia krwi itp. Dlatego staraj się unikać lub ograniczać spożycie alkoholu.

Ćwicz

Regularne ćwiczenia mogą pomóc w utracie wagi oraz poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto może zmniejszyć ryzyko zawału serca dzięki prostej aktywności, np. półgodzinnemu, szybkiemu spacerowi.

Choroba tętnic wieńcowych: Leczenie

Leczenie może zależeć od stanu zdrowia pacjenta i wyników badań. Lekarz może zaproponować plan leczenia, który najbardziej odpowiada pacjentowi. Konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie planu leczenia. Może to zapobiec nasileniu się zaburzeń. Ponadto ogranicza ryzyko, które może wynikać z choroby wieńcowej.

Leki

Lekarz może przepisać leki w celu opanowania zaburzeń pracy serca. Może to jednak zależeć od raportów medycznych i stanu zdrowia fizycznego pacjenta.

Rodzaje leków stosowanych w chorobach serca obejmują następujące leki.

 • Statyny, fibraty obniżają poziom cholesterolu.
 • Beta-blokery, blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny lub inhibitory ACE obniżają ciśnienie krwi.
 • Nitraty/nitrogliceryna do kontroli dławicy piersiowej.
 • Leki przeciwzakrzepowe, aspiryna i leki przeciwpłytkowe mogą zapobiegać zakrzepom krwi.
 • Leki kontrolujące poziom glukozy we krwi w przypadku cukrzycy

Zabiegi chirurgiczne i niechirurgiczne

Można rozpocząć niechirurgiczne zabiegi mające na celu usunięcie blaszek miażdżycowych w tętnicach. Mogą one obejmować angioplastykę balonową i stentowanie.

Angioplastyka balonowa

W ramach tej procedury wykonuje się niewielkie nacięcie na nadgarstku lub nodze. Następnie do tętnicy wprowadza się cewnik lub długą cienką rurkę. Prowadzi ona do zablokowanego lub zwężonego miejsca w tętnicy. Balonik rozszerza tętnicę. To z kolei przywraca przepływ krwi do serca.

Operacja pomostowania tętnic wieńcowych (CABG)

Polega to na stworzeniu alternatywnej drogi dla przepływu krwi z zablokowanej tętnicy. Na przykład, naczynie krwionośne z ręki lub nogi staje się nową drogą.

Wzmocniona kontrapulsacja zewnętrzna (EECP)

EECP stosuje się, gdy zwykłe procedury mogą nie pomóc. W tej procedurze nadmuchiwane mankiety ściskają naczynia krwionośne w dolnej części ciała, aby poprawić krążenie krwi do serca. Ponadto, powoduje to powstanie naturalnego bypassu wokół uszkodzonych tętnic wieńcowych.

Wniosek

Choroba wieńcowa rozwija się, gdy w ścianach tętnic wieńcowych gromadzą się złogi cholesterolu. Powoduje to niedrożność tętnic. Powoduje także ich pogrubienie i pogłębia niedrożność. Tętnica wieńcowa dostarcza czystą lub bogatą w tlen krew do serca. Uszkodzenie tej tętnicy w znacznym stopniu wpływa na wszystkie czynności metaboliczne organizmu.

Jeśli CAD nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, może być trudna do leczenia. Może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Można jednak zapobiegać temu schorzeniu. Można podjąć środki ostrożności w celu zmniejszenia ryzyka. Modyfikacja stylu życia jest najlepszym środkiem chroniącym przed tym schorzeniem. Środki te obejmują regularne treningi i stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Ponadto można unikać palenia tytoniu i picia alkoholu.

Tagi: Choroba wieńcowaDiagnoza choroby wieńcowejhealthifymeTraktowanie choroby wieńcowej

30 marca 2022 Gotowanie