Otyłość: Przyczyny, objawy, ryzyko i leczenie

21 grudnia 2021 Blog

Otyłość jest skomplikowaną chorobą, która dotyka coraz więcej osób każdego dnia. Nie jest to po prostu problem związany z wizerunkiem ciała, ale stan chorobowy, który może prowadzić do poważnych schorzeń, jeśli nie jest leczony. Faktem jest, że niektórzy ludzie są genetycznie predysponowani do tego stanu, ale dla innych jest to przez lata złych nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia, które mogą powodować nadmierny przyrost masy ciała.

Co to jest otyłość?

Otyłość to nie to samo, co zwykła nadwaga. Ci, którzy są uważani za otyłych, muszą mieć wskaźnik masy ciała wynoszący 30 lub więcej. Gdy ktoś jest otyły, oznacza to również, że jest on bardziej narażony na ryzyko zachorowania na poważne choroby, takie jak cukrzyca typu 2, choroby serca i nowotwory. Otyłość jest trudna do leczenia, ponieważ wymaga zmiany stylu życia. Często osoby otyłe tracą na wadze tylko po to, aby niestety odzyskać ją z powrotem kilka lat później. Jednakże, przy odpowiedniej kombinacji zabiegów, utrata wagi jest możliwa dla osób otyłych, a niektóre z nich odniosły sukces w utracie wagi i utrzymaniu jej.

Przyczyny i objawy otyłości?

Otyłość można uznać za chorobę, która jest bardzo związana z przyjmowaniem pokarmów i ćwiczeniami, chociaż może być również spowodowana pewnymi warunkami medycznymi. Oto kilka najważniejszych przyczyn otyłości:

1. Dieta

Jedzenie pokarmów o wysokiej gęstości energetycznej, takich jak pieczywo, makarony, ciastka i fast foody, może prowadzić do otyłości, jeśli jest spożywane często i przez długi okres czasu. Nie jedzenie zdrowej żywności, takich jak bogate w błonnik owoce, pełne ziarna i zielone warzywa liściaste może nie tylko stworzyć spustoszenie w układzie trawiennym, ale może również prowadzić do przyrostu masy ciała.

2. Warunki medyczne

Niektóre stany chorobowe mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Warunki te obejmują: Zespół policystycznych jajników, zespół Pradera-Williego, zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy i choroba zwyrodnieniowa stawów.

3. Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne to przejadanie się w odpowiedzi na negatywne emocje, takie jak stres, nuda, złość czy frustracja. Około 30% osób z nadwagą zgłasza, że ma problemy z nadmiernym objadaniem się.

4. Genetyka

Około 400 genów może przyczyniać się do nadwagi lub otyłości. Geny te mogą wpływać na takie czynniki jak apetyt, metabolizm, łaknienie, sytość, emocjonalne jedzenie i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Wpływy genetyczne mogą się różnić w zależności od osoby i mogą wynosić od tak niskich jak 25% wpływu do tak wysokich jak 80% wpływu.

5. Częstotliwość jedzenia

Jak często jesz może rzeczywiście odgrywać rolę w przybieraniu na wadze. Osoby z nadwagą mają tendencję do jedzenia rzadziej niż osoby z normalną wagą. Badania pokazują, że ci, którzy jedzą mniejsze posiłki cztery lub pięć razy dziennie mają niższy poziom cholesterolu i bardziej stabilny poziom cukru we krwi niż ludzie, którzy jedzą tylko dwa do trzech posiłków dziennie.

6. Nawyki związane ze snem

Brak snu może powodować zmiany hormonalne w organizmie i może wpływać na głód i apetyt. Niedobór snu przez dłuższy czas może mieć poważny wpływ na metabolizm i może prowadzić do przyrostu masy ciała. Jak rozpoznać, że jesteś otyły? Oto kilka głównych objawów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Duszność
  • Chrapanie lub bezdech senny
  • Niezdolność do wykonywania aktywności fizycznej
  • Nadmierna potliwość
  • Wyczerpanie lub zmęczenie na co dzień
  • Bóle pleców i stawów
  • Brak równowagi hormonalnej (nieregularne miesiączki, wahania nastroju itp.)
  • Problemy ze skórą i włosami
  • Brak pewności siebie i niska samoocena
  • Czucie się samotnym/wyizolowanym

Jak diagnozuje się otyłość?

Istnieje wiele sposobów, w jakie lekarz może zdiagnozować otyłość. Oto niektóre z najczęstszych testów diagnostycznych i badań, które mogą pomóc odkryć ten stan u danej osoby:

1. Badanie fizykalne

Poprzez przeprowadzenie badania fizykalnego (sprawdzenie tętna, ciśnienia krwi i temperatury, jak również sprawdzenie serca, płuc i jamy brzusznej) lekarz może ocenić, czy pacjent ma nadwagę lub otyłość.

2. Obliczanie wskaźnika BMI

Największym wskaźnikiem, który może wskazywać na otyłość jest wskaźnik masy ciała. Jeśli Twój wskaźnik BMI wynosi 30 lub więcej, możesz być pewien, że masz do czynienia z otyłością. Mimo że BMI jest jednym z najczęstszych sposobów pomiaru otyłości, nie zawsze jest on dokładny. BMI nie rozróżnia masy kostnej, masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej, więc trudno jest dokładnie ocenić, czy nadmiar tłuszczu stanowi problem.

3. Pomiar obwodu talii

Tłuszcz trzewny zgromadzony wokół talii może być mierzony w celu określenia pewnych zagrożeń dla zdrowia związanych z otyłością i nadwagą. Obwód talii powyżej 35 cali dla kobiety i 40 cali dla mężczyzny jest powyżej normalnego pomiaru i powinien być uważany za czynnik ryzyka.

4. Badania krwi

Niektóre badania krwi mogą być podjęte w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu, funkcji wątroby, poziomu glukozy na czczo i tarczycy. Wyniki tych badań mogą być przydatne w określaniu otyłości.

Ryzyko związane z otyłością

Niestety, otyłość może stwarzać wiele zagrożeń dla zdrowia danej osoby. Niektóre z tych zagrożeń obejmują:

1. Cukrzyca typu 2

Insulina jest niezbędna do obniżenia poziomu cukru we krwi. Cukrzyca typu 2 występuje, gdy komórki nie są w stanie odpowiedzieć na insulinę. W przypadku osób cierpiących na cukrzycę typu 2, w krwiobiegu gromadzi się zbyt dużo glukozy i cukru. Może to powodować komplikacje zdrowotne, a nawet zmniejszyć zdolność organizmu do wytwarzania insuliny.

2. Choroby serca

Choroba serca jest terminem zbiorczym, który odnosi się do wielu różnych rodzajów chorób serca. Niektóre z tych schorzeń to: arytmia (nieregularne bicie serca), miażdżyca (stwardnienie tętnic), kardiomiopatia (mięśnie serca twardnieją lub stają się słabe), wrodzone wady serca (nieprawidłowości w budowie serca od urodzenia), choroba wieńcowa (spowodowana odkładaniem się płytki miażdżycowej w tętnicach serca), infekcja serca (infekcja spowodowana przez bakterie lub pasożyty).

3. Wysokie ciśnienie krwi

Znane również jako nadciśnienie. Wysokie ciśnienie krwi występuje, gdy ciśnienie krwi wzrasta zbyt wysoko. Dodatkowa waga może podnieść tętno i zmniejszyć zdolność organizmu do transportu krwi przez naczynia, a wyższe ciśnienie na ścianach tętnic zwiększa ciśnienie krwi. Może to być prekursorem zawału serca lub udaru mózgu.

4. Niektóre nowotwory

Otyłość może narazić kogoś na ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Należą do nich oponiak (rak w tkance pokrywającej mózg i rdzeń kręgowy), tarczyca, wątroba, pęcherzyk żółciowy, górna część żołądka, trzustka, jajnik i nerka. Rak piersi, rak okrężnicy i rak endometrium są szczególnie związane z otyłością i powinny być monitorowane, jeśli dana osoba jest uważana za otyłą.

5. Choroba stłuszczeniowa wątroby

Znana również jako stłuszczenie wątroby. Stłuszczeniowa choroba wątroby występuje wtedy, gdy w wątrobie z czasem gromadzi się tłuszcz. Zbyt duża ilość tłuszczu w wątrobie może powodować stan zapalny, który może prowadzić do bliznowacenia (zwłóknienia wątroby), co z kolei może prowadzić do niewydolności wątroby.

6. Bezdech senny

Bezdech senny to stan, w którym podczas snu dochodzi do wielokrotnych przerw w oddychaniu w ciągu nocy. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą odczuwać zmęczenie w ciągu dnia i zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje. Nieleczony bezdech senny może powodować komplikacje zdrowotne, takie jak cukrzyca, choroby serca i inne poważne schorzenia.

Jak można leczyć otyłość?

Otyłość jest skomplikowanym schorzeniem, a jej leczenie również może być skomplikowane. Chociaż nie jest niemożliwe do leczenia, często należy zastosować kilka metod jednocześnie, aby zapewnić największy sukces. Istnieje wiele sposobów podejścia do leczenia otyłości. Oto najlepsze sposoby według specjalistów z dziedziny zdrowia:

1. Modyfikacja diety

Jeden z pierwszych sposobów leczenia obejmuje spożycie żywności. Jedzenie mniej kalorii (500-1000 dziennie) może pomóc w zmniejszeniu wagi. Jedzenie żywności, które są niskotłuszczowe i kaloryczne i są bogate w składniki odżywcze może potencjalnie przynieść swoje ciało z powrotem do zdrowej równowagi. Rzadko jednak zdarza się, że osoba otyła odnosi sukces tylko dzięki temu leczeniu. Jest to często tendencja, że po przejściu na dietę niskokaloryczną, waga jest odzyskane około 2 lat później.

2. Ćwiczenie

Włączenie ćwiczeń do swojej codziennej rutyny może pomóc Ci schudnąć. Codzienna aktywność fizyczna wraz z prawidłową modyfikacją diety może nawet poprawić swój metabolizm i pomóc organizmowi łatwiej regulować wagę. Coś tak prostego jak chodzenie po schodach w pracy, chodzenie podczas rozmowy przez telefon - może zrobić wielką różnicę.

Jak zapobiegać otyłości

W ostatecznym rozrachunku najlepszym sposobem na zapobieganie otyłości jest stosowanie zdrowej diety i uprawianie wystarczającej ilości ruchu. Oto kilka sposobów na zapobieganie temu schorzeniu:

1. Jedz więcej "dobrego" tłuszczu

Unikanie przybierania na wadze nie oznacza całkowitego unikania tłuszczu. Wręcz przeciwnie, tłuszcze wielonienasycone, takie jak kwasy tłuszczowe omega 3 występujące w łososiu i orzechach, mogą obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko otyłości.

2. Jedz żywność o niskiej glikemii

Jedzenie niskoglikemicznych pokarmów, które nie powodują skoków poziomu cukru we krwi, takich jak owoce, warzywa, pełne ziarna i chude białka, może utrzymać poziom cukru we krwi regulowany i pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi ciała.

3. Ćwicz regularnie

Ćwiczenie 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych lub 75 minut energicznych ćwiczeń tygodniowo jest ważne dla utrzymania zdrowej wagi ciała. Oprócz ćwiczeń aerobowych, angażowanie się w reżim treningu siłowego będzie trenować mięśnie i przygotować swój metabolizm do zdrowej utraty wagi.

4. Zmniejsz stres

Stres może spowodować, że będziesz rozwijać niezdrowe wzorce żywieniowe, takie jak emocjonalne jedzenie i jedzenie o nieregularnych porach. Kiedy czujesz się zestresowana, zamiast sięgać po hamburgera, spróbuj technik redukcji stresu, takich jak głębokie oddychanie, joga lub spotkania towarzyskie.

Podsumowanie

Otyłość różni się od zwykłej nadwagi tym, że wiąże się z wyższym czynnikiem ryzyka wystąpienia niektórych chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i stłuszczenie wątroby. Otyłość może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym genetyką, dietą, aktywnością fizyczną, lekami i istniejącymi wcześniej schorzeniami. Objawy otyłości mogą obejmować zadyszkę, nadmierne pocenie się i brak pewności siebie.Można walczyć z otyłością poprzez poprawę stylu życia, przestrzeganie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, spożywanie dużej ilości wody i wystarczającej ilości snu pomaga osiągnąć wyznaczony cel. Otyłości można zapobiec stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia fizyczne. Unikanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru, tłuszczu i nadmiaru kalorii oraz spożywanie pokarmów bogatych w "dobre" tłuszcze, błonnik i składniki odżywcze może obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko otyłości.

21 grudnia 2021 Blog