Otyłość i zdrowie: Światowy Dzień Zdrowia 2023

25 maja 2023 Gotowanie

  • Przez: Jahnvi Ranjan
  • Ocenione medycznie przez: Sumita Thomas, magister dietetyki i żywienia klinicznego

Światowa Organizacja Zdrowia została założona w 1948 roku jako wyspecjalizowana agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Kraje członkowskie UNO skupiły się na potrzebie stworzenia międzynarodowego organu, który zająłby się problemami zdrowotnymi na świecie. Potrzeba utworzenia organizacji była odczuwalna w dziedzinie badań, aby lepiej zrozumieć przyczyny i sposoby leczenia chorób w celu uzyskania szybszych i lepszych wyników.

Spis treści

Waga, co? Warte swojej wagi? Niszczycielskie konstrukcjePraca nad zdrową wagą - 10 wskazówek Dbanie o zdrowie HindusówZdrowie dla CiebieZdrowotne porady

Na przestrzeni lat WHO rozszerzyła swoją interpretację zdrowia. Z podmiotu, który koncentrował się na zdrowiu fizycznym, wskaźnikach śmiertelności i ograniczaniu chorób zakaźnych, WHO rozumie teraz zagregowaną dynamikę zdrowia. Definiuje zdrowie jako "stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności".

Od tego czasu dzień 7 kwietnia jest uznawany za Światowy Dzień Zdrowia. Organizacja od początku swojego istnienia stara się uświadomić ludziom znaczenie zdrowego stylu życia.

Spośród wszystkich zaburzeń związanych ze stylem życia, otyłość zajmuje centralne miejsce. Otyłość potroiła się na całym świecie od 1975 do 2016 roku. Według NFHS (2019-2021), co czwarta osoba w Indiach jest otyła. Dlatego w tym artykule mówimy o otyłości i jej konsekwencjach.

Waga, czyli co?

Wskaźnik masy ciała (BMI) to wygodny przewodnik do oceny zdrowego zakresu masy ciała. Bierze pod uwagę wzrost i wagę, aby pokazać, czy masz niedowagę, średnią wagę, nadwagę lub otyłość.

  • Jeśli wskaźnik BMI jest niższy niż 18,5, oznacza to niedowagę. Wskazuje to na wysokie ryzyko niedożywienia.
  • Wartość BMI między 18,5 a 23 wskazuje, że znajdujesz się w zdrowym przedziale wagowym. Dla większości dorosłych jest to idealny wskaźnik BMI.
  • Wartość BMI między 23 a 27,5 oznacza nadwagę. Mówiąc prościej, wyższe spektrum tego zakresu wskazuje na zbliżającą się otyłość.
  • Jeśli BMI wynosi 27,5 lub więcej, oznacza to, że jesteś otyły.

To powiedziawszy, BMI nie określa, czy całkowita waga to woda, mięśnie czy tłuszcz, a zatem nie może być używany jako dokładne narzędzie diagnostyczne. Nowoczesne technologie, takie jak inteligentne wagi, są lepszym rozwiązaniem tego problemu. Inteligentne wagi są współczesną wersją tradycyjnych wag. Te elektroniczne urządzenia śledzą szczegóły dotyczące składu ciała, a nie tylko wagę, w tym procent tkanki tłuszczowej, masę kostną i masę mięśniową. W ten sposób dostarczają kompleksowych informacji na temat zdrowia danej osoby.

Inteligentne wagi wykorzystują analizę impedancji bioelektrycznej (BIA) do obliczania wymaganych danych. BIA wysyła słaby, bezbolesny prąd elektryczny przez jedną z nóg osoby, który powraca do wagi przez drugą nogę, szacując w ten sposób procent różnych kompozycji ciała.

Niesamowita podróż Shaliki do utraty wagi - schudła 38 kg w 12 miesięcy

Porozmawiaj z nami, aby rozpocząć swoją podróż po zdrowie i kondycję >>.

Inteligentna waga HealthifyMe została starannie zaprojektowana, aby zapewnić prawidłowe dane w połączeniu z doświadczeniem naszego profesjonalnego trenera.

Razem zapewnią ci dogłębny wgląd i zrozumienie twojej podróży fitness.

Warta swojej wagi?

Wierzymy, że wszystkie typy ciała są wyjątkowe i piękne, ale ważne jest, aby mieć świadomość, że nadwaga lub otyłość mogą prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych.

43% ludzi ma genetyczne predyspozycje do otyłości. Istnieje ponad 400 genów powiązanych z otyłością lub nadwagą. Posiadanie jednego lub więcej z tych genów oznacza, że jesteś bardziej predysponowany do otyłości niż osoby bez tych genów. Jednym z najczęstszych genów jest gen związany z otyłością (FTO), który występuje nawet u 43% populacji ogólnej. Geny te były nam pomocne, gdy ludzie byli łowcami-zbieraczami, ponieważ uważa się, że pomagały naszym przodkom magazynować tłuszcz i przetrwać czasy, gdy brakowało żywności.

W przypadku otyłości ryzyko udaru mózgu jest o 64% wyższe, ryzyko chorób serca wzrasta o 28%, a cukrzycy o 80%.

Według badania Global Burden of Diseases Study w 2019 r. z powodu otyłości zmarło 5,02 mln osób, czyli 6 razy więcej niż z powodu HIV/AIDS. Co więcej, osoby z otyłością, a także osoby z nadwagą, są bardziej narażone na raka.

Przyjrzyjmy się bliżej wzajemnym powiązaniom różnych zaburzeń metabolicznych i zaburzeń stylu życia z otyłością.

Destrukcyjne konstrukcje

1. Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, na którą największy wpływ ma masa ciała. Na przykład, ryzyko zachorowania na cukrzycę było 93 razy większe w badaniach zdrowotnych, które obserwowały 114 000 kobiet w średnim wieku przez 14 lat, wśród kobiet z BMI 35 lub wyższym na początku badania, w porównaniu do kobiet z BMI poniżej 22.

Komórki tłuszczowe, szczególnie te w pobliżu talii, są zaangażowane w uwalnianie hormonów i innych związków zapalnych. Nieprawidłowy stan zapalny sprawia, że organizm jest mniej wrażliwy na insulinę i zmienia metabolizm tłuszczów i węglowodanów. W rezultacie podnosi to poziom cukru we krwi i ostatecznie prowadzi do cukrzycy.

2. Choroby układu krążenia

Masa ciała jest ściśle związana z różnymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wzrost BMI prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu LDL (złego), trójglicerydów, cukru we krwi i stanu zapalnego. Modyfikacje te zwiększają ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Udar niedokrwienny (spowodowany zakrzepem) i choroba wieńcowa mają wiele wspólnych mechanizmów chorobowych i czynników ryzyka. Metaanaliza 25 prospektywnych badań kohortowych wykazała, że nadwaga zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 22%, a otyłość o 64%.

3. Zdrowie reprodukcyjne

Otyłość może wpływać na kilka aspektów reprodukcji, w tym aktywność seksualną i ciążę. Niepłodność była najniższa wśród kobiet z BMI między 20 a 24 i wzrastała wraz z niższym i wyższym BMI w badaniu Nurses' Health.

Według tego badania, otyłość zwiększa ryzyko poronienia, cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz problemów podczas porodu i narodzin dziecka. Z drugiej strony, wpływ otyłości na płodność mężczyzn jest mniej oczywisty.

Otyłość może mieć również wpływ na funkcje seksualne. Według danych z badań, prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta wraz ze wzrostem BMI. Jego wpływ na funkcje seksualne kobiet jest mniej ustalony.

4. Depresja

Badania sugerują, że związek między akumulacją tłuszczu a depresją jest dwukierunkowy. Według metaanalizy 15 długoterminowych badań, osoby z nadwagą mają o 55% większe szanse na depresję.

I odwrotnie, według tego samego badania, osoby cierpiące na depresję mają o 58% większe szanse na przytycie. Badanie to objęło 58 000 osób przez okres do 28 lat.

Chociaż temat ten wymaga rozstrzygających dowodów naukowych, potencjalne wyjaśnienia obejmują stan zapalny, zmiany w osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, wrażliwość na insulinę oraz wpływy społeczne lub kulturowe.

5. Warunki oddechowe

Otyłość hamuje funkcje oddechowe poprzez procesy mechaniczne i metaboliczne. Może prowadzić do dwóch powszechnych chorób układu oddechowego: astmy i obturacyjnego bezdechu sennego.

Otyłość zwiększyła prawdopodobieństwo zachorowania na astmę zarówno u mężczyzn, jak i kobiet o 50% w metaanalizie siedmiu badań prospektywnych, obejmujących 333 000 osób.

Otyłość jest również kluczowym czynnikiem w obturacyjnym bezdechu sennym (OSA), który dotyka jedną na pięć osób. Według badań, senność w ciągu dnia, wypadki, nadciśnienie, choroby układu krążenia i przedwczesna śmierć są związane z tym zaburzeniem. Otyłość dotyka od 50% do 75% osób z OSA.

Oprócz tych powikłań, otyłość może również przyczyniać się do zapalenia stawów, stłuszczenia wątroby, kamieni żółciowych, a nawet PCOS.

Teraz, gdy rozumiemy kwestie zdrowotne związane z otyłością, konieczne jest poznanie sposobów radzenia sobie z nią.

Praca nad zdrową wagą - 10 wskazówek

1. Utrzymuj deficyt kalorii

Sekretem uniknięcia nadwagi jest spalanie tylu kalorii, ile się spożywa. Mówiąc prościej, organizm powinien mieć deficyt kalorii, aby spalić tłuszcz i stracić nadwagę. Możesz śledzić spożycie i spalanie kalorii za pomocą aplikacji HealthifyMe.

2. Jedz prawidłowo

i. Jedz więcej warzyw

Badanie wykazało, że zwiększenie spożycia warzyw zmniejszyło ryzyko przyrostu masy ciała i nadwagi lub otyłości. Spożywanie co najmniej czterech porcji warzyw dziennie może poprawić wyniki związane z wagą u dorosłych, takie jak zmniejszenie obwodu talii.

Świeże warzywa można spożywać 20-25 minut przed głównymi posiłkami jako przekąski lub mini posiłki. Pieczone warzywa można podawać jako sałatkę lub gotować w koszulce, aby zminimalizować wielkość porcji.

ii. Więcej błonnika

Im więcej błonnika w pożywieniu, tym lepsze i bardziej stabilne dostarczanie energii. Spożywanie mniejszej ilości błonnika powoduje wahania poziomu cukru we krwi, powodując głód i przejadanie się. Z drugiej strony, spożywanie większej ilości rozpuszczalnego błonnika powoduje uczucie sytości. Większość dietetyków zaleca spożywanie około 30-40 gramów błonnika dziennie.

iii. Nie pomijaj zdrowych tłuszczów

Niewielka ilość tłuszczu będzie prawdopodobnie obecna w każdej wybranej przez Ciebie żywności. Twój organizm potrzebuje tłuszczu w diecie, który jest niezbędnym tłuszczem, aby prawidłowo funkcjonować i schudnąć.

Zdrowe tłuszcze zwiększają uczucie sytości i pomagają regulować hormony głodu, wspomagając kontrolę wagi.

Jeśli chcesz schudnąć, wybieraj produkty zawierające tłuszcze jednonienasycone, wielonienasycone i omega-3. Upewnij się, że ogólny profil kwasów tłuszczowych w diecie jest w miarę zrównoważony, ponieważ wpłynie to na twój fenotyp metaboliczny. Nie pomijaj zdrowych tłuszczów, takich jak orzechy, całe jaja, jogurt grecki, masło orzechowe, łosoś, oliwa z oliwek i nasiona. Należy jednak pamiętać, że spożycie tych zdrowych tłuszczów również powinno być umiarkowane.

iv. Wysokobiałkowe przekąski

Wysokobiałkowe przekąski zapewniają sytość między posiłkami. Zamiast sięgać po torebkę chipsów lub ciastko, potrzebujesz przekąski z dużą ilością białka, aby zapobiec bezmyślnemu podjadaniu.

Dodanie wystarczającej ilości białka do wszystkich głównych posiłków może pomóc w radzeniu sobie z głodem między posiłkami. Staraj się łączyć pokarmy bogate w białko ze składnikami zawierającymi zdrowe tłuszcze i błonnik.

3. Zwracaj uwagę na etykiety żywności

Według Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI), produkt spożywczy zawierający mniej niż 40 kalorii na 100 g żywności jest określany jako żywność niskokaloryczna. Upewnij się, że czytasz etykiety na produktach spożywczych i wybierasz żywność o niskiej zawartości tłuszczu, błonnika i kalorii.

4. Bądź nawodniony i ćwicz regularnie

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby schudnąć, jest picie wystarczającej ilości wody i regularne ćwiczenia. Woda jest naturalnym środkiem tłumiącym apetyt. Co więcej, badanie wykazało, że picie wody zwiększa tempo metabolizmu o 30%.

Aby schudnąć, należy przestrzegać stałej rutyny podczas ćwiczeń. Pomocne będzie przestrzeganie treningu spalającego kalorie, który pasuje do fenotypu metabolicznego i stylu życia. Bieganie to jeden z najprostszych sposobów na spalanie kalorii dla początkujących. Skakanie na skakance to kolejny trening spalający kalorie.

5. Lepszy sen

Dobry sen może sprawić, że utrata wagi będzie mniejszym wyzwaniem. Słaba jakość snu może prowadzić do wysokiego poziomu stresu i zaburzeń metabolicznych, zwiększając ryzyko przyrostu masy ciała.

Osoby pozbawione snu i zestresowane wybierają pokarmy bogate w kalorie i węglowodany jako mechanizm radzenia sobie. Przewlekły stres może prowadzić do przejadania się w celu radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Dlatego też odpowiednie zarządzanie stresem i wysokiej jakości sen są niezbędne do kontrolowania wagi. Pomocne mogą być techniki radzenia sobie ze stresem, takie jak medytacja, joga, wizualizacje z przewodnikiem i głębokie oddychanie.

Dbanie o zdrowie Hindusów

W ciągu ostatnich 75 lat rząd Indii wprowadził różne polityki i programy mające na celu poprawę opieki zdrowotnej w kraju. Rosnąca penetracja Internetu ułatwiła rozwój cyfrowej opieki zdrowotnej w kraju w ciągu ostatniej dekady. Pojawienie się prywatnych graczy w sektorze opieki zdrowotnej w znacznym stopniu przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju. Podczas gdy Indie pozostają wierne swojemu zaangażowaniu, organizacje takie jak nasza pomagają krajowi umocnić jego pełne pasji wysiłki.

Wizja HealthifyMe, największej cyfrowej organizacji zajmującej się zdrowiem, polegająca na uzdrowieniu miliarda istnień ludzkich w ciągu najbliższych 5 lat, pomaga krajowi wprowadzić pozytywne zmiany w sektorze opieki zdrowotnej i walce z chorobami takimi jak otyłość. Wyjaśnijmy, w jaki sposób.

Healthifying You

Zrewolucjonizowaliśmy sektor opieki zdrowotnej dzięki naszym przedsięwzięciom technologicznym. Zamierzamy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości, które umożliwią Ci podejmowanie świadomych decyzji dotyczących tego, co i kiedy. HealthifyMe pomaga zmienić sposób postrzegania swojego zdrowia. Zdrowie to nie tylko utrata wagi, ale raczej ogólne poczucie dobrego samopoczucia. Chodzi o holistyczne podejście do dobrego samopoczucia, które obejmuje sprawność psychiczną i fizyczną jako niezbędną jednostkę. Firma idzie równolegle i z czasem informuje o każdym z nich. Oferowanie wskazówek i zmian stylu życia jako alternatywy dla zachowań, wpływów środowiskowych i fizycznych

Zarządzanie wagą we właściwy sposób może mieć miejsce, gdy organizm pozytywnie reaguje na przyjmowane pokarmy. Dlatego zdrowa metoda odżywiania jest niezbędna dla trwałej utraty wagi.

To właśnie tutaj technologie takie jak CGM mogą być wykorzystane w najlepszy możliwy sposób. CGM lub Continuous Glucose Monitor to małe i potężne urządzenie medyczne, które pomaga śledzić poziom glukozy w czasie rzeczywistym. Pomaga to zdecydować, które pokarmy należy spożywać i kiedy spalać kalorie. W ten sposób zachęca do dokonywania właściwych wyborów, które stabilizują poziom glukozy we krwi.

HealthifyPro to kompletny pakiet, który zawiera inteligentną wagę, aby zachować zakładkę 11+ wskaźników ciała, panel metaboliczny, aby kontrolować zdrowie metaboliczne, trenerów Pro, aby zapewnić spersonalizowane informacje zwrotne i inteligentną pomoc AI wraz z zaawansowanym doświadczeniem CGM na wyciągnięcie ręki.

CGM zintegrowany z nowym HealthifyPro pomaga uzyskać spójne i całościowe zrozumienie stanu zdrowia. Synchronizuje się z telefonem i zapewnia bieżące dane o poziomie cukru we krwi. Trener Pro może następnie sprawdzić, jak zmienia się poziom glukozy w odniesieniu do unikalnej diety, ćwiczeń, leków i ogólnego stylu życia, a także pomóc w stworzeniu planu fitness dostosowanego do Ciebie.

Porady zdrowotne

Utrata masy ciała to podróż. Taka, która wymaga cierpliwości, wytrwałości i uporu.

Pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia celu powinno być uznanie i zaakceptowanie sytuacji. Wielu z nas nie akceptuje rzeczywistości i żyje w zaprzeczeniu. Wbrew pozorom niedożywienie jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do otyłości. Zmagamy się ze zdrowym odżywianiem i udostępnianiem dobrego odżywiania każdemu. Ale mamy świetną okazję, aby stanąć po właściwej stronie tej bitwy, zaczynając inaczej myśleć o sposobie, w jaki jemy i sposobie, w jaki podchodzimy do odżywiania i sprawności. Wszyscy poruszamy się w tak szybkim tempie, że musimy sięgać po wygodne jedzenie. Ideą fast foodów była oszczędność czasu, ale wszystko, co robimy, to pożyczanie czasu od naszych przyszłych jaźni, tylko po to, by zdać sobie sprawę, że stawką jest nasza przyszłość. Nie możemy uczynić z tego sposobu na życie - musimy wrócić do prawdziwego, prostego, czystego i dobrego jedzenia. To uratuje nam życie na tak wielu poziomach.

Nie możemy ciągle mówić o walce z otyłością i ostrzegać ludzi przed negatywnymi konsekwencjami otyłości. Zamiast tego musimy być pozytywni - pozytywnie nastawieni do zabawy i korzyści płynących ze zdrowego stylu życia, próbując pozbyć się wymówek ludzi na temat otyłości, zajmując się tą kwestią w pozytywny sposób.

25 maja 2023 Gotowanie

0 Komentarze